Skip to content ↓

Who's Who

 


Senior Leadership Team
 

         
Simon Eardley  Head Teacher Deputy Safeguarding Full-time
Colin Marks Deputy Head Teacher Safeguarding Lead Full-time
Linda Harries SenCo/Inclusion Lead Deputy Safeguarding Lead Wed - Thurs
Laura Porter Foundation Stage Lead Eco Lead Mon - Thurs
Sarah Granville Key Stage One Team Lead R.E. Lead
Initial Teacher Training Lead
More Able, Gifted and Talented Lead
Mon - Thurs
Hayley Fidgett Lower Key Stage Two Team Lead Computer Lead Maternity Leave 
Tom Newton Acting Lower Key Stage Two Lead Science Lead Full-time
Katy Wyatt Upper Key Stage Two Team Lead Maths Lead Full-time

 


Senior Leadership Team
 


 

Simon Eardley

Head Teacher
Deputy Safeguarding Lead
Full-time

Colin Marks

Deputy Head Teacher
Safeguarding Lead
Full-time

Linda Harries

SENCo/Inclusions Lead
Deputy Safeguarding Lead
Wed - Thurs

     
     
     

 

 

and Class Teachers

 

 Name Year Group Class Role Subject Leader Responsibilities Attendance
Simon Eardley - -

Headteacher

 

Deputy Safeguarding Full-time
Colin Marks - - Deputy Headteacher Safeguarding Lead Full-time
Linda Harries - - SENCo/Inclusion Lead Deputy Safeguarding Lead Wednesday and Thursday
Laura Porter Foundation Penguins

Foundation Stage Lead 

Class Teacher

Eco Lead

 Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday
Jessica McIntosh Foundation Magpies Class Teacher Art Lead Full-time
Holly Ellis Year 1 Elephants Class Teacher Drama Lead Full-time
Jill Ironside Year 1 Iguanas Class Teacher

Music Lead

Phonic Lead

Full-time
Sarah Granville Year 2 Giraffes

Key Stage One Team Leader & Class Teacher 

R.E. Lead

Initial Teacher Training Lead

More Able, Gifted and Talented Lead

Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday
Lauren Morris Year 3 Macaws History Lead Year 3 Macaws Class Full-time
Tom Newton Year 3 Nightingales

Acting LKS2 Team Leader

 

Science Lead Full-time
Catherine Chapman Year 4 Flamingoes Class Teacher (Maternity Cover, new September 2020) - Full-time
Hayley Fidgett Year 4 Flamingoes

Lower Key Stage Two Team Leader

Class Teacher

 

Computer Lead

 

On maternity leave
Ben Cowles Year 4 Cobras Class Teacher P.E. Lead Full-time
Faye Attwood Year 5 Armadillos

Class Teacher

PSHE (Personal, Social, Health Education) Lead

SMSC (Spiritual, Moral, Social and Cultural Lead

Full-time
Katy Wyatt Year 5 Wombats

Upper Key Stage Two Team Leader  

Class Teacher

Maths Lead Full-time
Rachel Tansley Year 6 Toucans

Class Teacher

English Lead Full-time
Jo Simmons Year 6 Sharks Class Teacher DT Lead Full-time
Anna Hayden - - Cover Teacher - Thursday and Friday
Emma Edwards - - Cover Teacher - Tuesday and Wednesday

Support Staff

 

Name Role
Kim Kempster Higher Level Teaching Assistant
Tracey O'Hara Higher Level Teaching Assistant
Rachel Khan Higher Level Teaching Assistant
Rosie Maccoll Unit Teaching Assistant
Rachel Francis Unit Teaching Assistant
Lynne Swindells Unit Teaching Assistant
Sarah Fincham Unit Teaching Assistant
Tina Wilbert Foundation Stage Nursery Nurse
Anita Lewis Foundation Stage Teaching Assistant
Claire Esposito Foundation Stage Teaching Assistant
Sue Matthewman Teaching Assistant
Caroline Ricciardi Teaching Assistant
Fiona Schneider Teaching Assistant
Gurdeep Kaur Teaching Assistant
Susan Guttman Teaching Assistant
Kay Byrne Teaching Assistant
Sarah Fincham Teaching Assistant
Sue Sharman Teaching Assistant 
Jenny Wharton Teaching Assistant
Shameem Dar Teaching Assistant
Nicola Marchant Teaching Assistant
Kelly Samuels Named Child Teaching Assistant
Sarah Stitson Named Child Teaching Assistant
Sarah Gash Named Child Teaching Assistant
Sarah Fincham Name Child Teaching Assistant
Alison Clark Named Child Teaching Assistant
Jackie Johnson Learning Mentor
Rebecca Campling Librarian 

Office Staff

 

Name Role
Kate McLaughlin Office Manager
Karen Russell Admin Assistant
Sara Cole Finance Assistant (Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday)
Sue Nalton Admin Assistant (Monday, Tuesday and Wednesday)
Fiona Schneider Digital Lead (Thursday and Friday)
Sophia Mastrangelo-Binns DPO for OWN trust       dpo@own-trust.education

Platform One Before and After School Club

 

Name  Role
Sue Matthewman Manager
Caroline Ricciardi Play Worker
Sarah Stitson Play Worker
Kelly Samuels Play Worker
Rebekah Craig Play Worker

Kitchen Staff

 

Name Role
Libby Anderson Catering Manager
Kayleigh Clifton Catering Assistant
Michelle Eades Catering Assistant
Matthew Babbs  Catering Assistant

Site Staff

 

Name Role
Danny Clifton Caretaker
Rachel Firth Cleaner
Sue Hawkswell Cleaner
Mark Clifton Cleaner

Midday Supervisors

 

Name Role
Caroline Ricciardi Senior Midday Supervisor
Kerry Hayes-Palmer Midday Supervisor
Kelly Samuels Midday Supervisor
Shalini Nithaharan Midday Supervisor
Jackie Collins Midday Supervisor
Betty Latham Midday Supervisor
Jenny Wharton Midday Supervisor
Rebekah Craig Midday Supervisor
Katrina Kearney Midday Supervisor
Iva Taylor Midday Supervisor
Vicky Gosnold Midday Supervisor
Kay Byrne Midday Supervisor
Susan Guttmann Midday Supervisor
Rebecca Nurser Midday Supervisor
Nicola Marchant Midday Supervisor