Skip to content ↓

Governor Details

ORTON WISTOW PRIMARY SCHOOL (ACADEMY) 2020-21 ACADEMIC YEAR

LOCAL GOVERNING BODY MEMBER DETAILS
 

NAME

TYPE OF GOVERNOR,

DATE APPOINTED

END OF TERM OF OFFICE

PECUNIARY OR BUSINESS INTEREST

MEMBERSHIP OF ANY OTHER GOVERNING BOARDS

SPECIFIC RESPONSIBILITY

ATTENDANCE AT MEETINGS FOR 2019-20 ACADEMIC YEAR***

Mark Bewick

PARENT – ELECTED

02/04/2019

01/04/2023

NIL

NIL

Chair of Local Governing Body

Pay Panel

100%

Jan Clark

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

NIL

NIL

SEND

Anti-bullying Quality Mark

English

100%

Kirsty Cleworth

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

Employee at a local academy trust (TDET)

NIL

Safeguarding

Safer recruitment

100%

Simon Eardley

HEADTEACHER

Ex officio

Not applicable

Nil;

Spouse – headteacher at a Cambridgeshire school

NIL

NIL

100%

Hayley Fidgett

STAFF – ELECTED

01/03/2019

28/02/2023

NIL

NIL

NIL

100%

Adam Green

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

Employee - Barclays Bank

NIL

Computing and on-line safety

Pay Panel

100%

Colin Marks

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

NIL

NIL

 

100%

Suzanne May

PARENT – ELECTED

02/04/2019

01/04/2023

NIL

NIL

Health & Safety

Pay Panel

Science

50%

Dharshana Sridhar

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

Advisor, Cabinet Office

 

Ambassador, Women’s Aid

 

Advisor, Oxford University Centre for Hindu Studies

 

Co-opted member, PCC Children & Education Scrutiny Committee

 

NHS Frontline volunteer medic

 

Parish Councillor, Orton Waterville Parish Council

 

Trustee, Mahila Suraksha Refuge

 

Joint President, Sri Gnanananda Giri Peetam

 

 

 

Vice-Chair of Local Governing Body

50%

Laura Seaman

OWN TRUST

 

05/01/2021

nil

nil

nil

Not in post

LOCAL GOVERNING BODY MEMBERS STEPPED DOWN IN THE PAST TWELVE MONTHS

NAME

CATEGORY

DATE STEPPED DOWN

 

 

 

 

 

 

 
 
 
ORTON WISTOW PRIMARY SCHOOL (ACADEMY) 2020-21 ACADEMIC YEAR

LOCAL GOVERNING BODY MEMBER DETAILS

NAME

TYPE OF GOVERNOR,

DATE APPOINTED

END OF TERM OF OFFICE

PECUNIARY OR BUSINESS INTEREST

MEMBERSHIP OF ANY OTHER GOVERNING BOARDS

SPECIFIC RESPONSIBILITY

ATTENDANCE AT MEETINGS FOR 2019-20 ACADEMIC YEAR***

Mark Bewick

PARENT – ELECTED

02/04/2019

01/04/2023

NIL

NIL

Chair of Local Governing Body

Pay Panel

100%

Jan Clark

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

NIL

NIL

SEND

Anti-bullying Quality Mark

English

100%

Kirsty Cleworth

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

Employee at a local academy trust (TDET)

NIL

Safeguarding

Safer recruitment

100%

Simon Eardley

HEADTEACHER

Ex officio

Not applicable

Nil;

Spouse – headteacher at a Cambridgeshire school

NIL

NIL

100%

Hayley Fidgett

STAFF – ELECTED

01/03/2019

28/02/2023

NIL

NIL

NIL

100%

Adam Green

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

Employee - Barclays Bank

NIL

Computing and on-line safety

Pay Panel

100%

Colin Marks

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

NIL

NIL

 

100%

Suzanne May

PARENT – ELECTED

02/04/2019

01/04/2023

NIL

NIL

Health & Safety

Pay Panel

Science

50%

Dharshana Sridhar

OWN TRUST

01/03/2019

28/02/2023

Advisor, Cabinet Office

 

Ambassador, Women’s Aid

 

Advisor, Oxford University Centre for Hindu Studies

 

Co-opted member, PCC Children & Education Scrutiny Committee

 

NHS Frontline volunteer medic

 

Parish Councillor, Orton Waterville Parish Council

 

Trustee, Mahila Suraksha Refuge

 

Joint President, Sri Gnanananda Giri Peetam

 

 

 

Vice-Chair of Local Governing Body

50%

LOCAL GOVERNING BODY MEMBERS STEPPED DOWN IN THE PAST TWELVE MONTHS

NAME

CATEGORY

DATE STEPPED DOWN

 

 

 

 

 

 

               

 

*** As a percentage of meetings that took place (two). Spring/Summer meetings were suspended due to Covid-19 lockdown